Friday, October 24, 2014

Sınav Haftasını Kolay Atlatmak İçin İpuçları!!

  Herkese merhaba! Uzuuun zamandır paylaşım yapmadığımın farkındayım, kusura bakmayın. Ama şimdi sınav haftası da gelmeden (umarım gelmemiştir sizinde) birkaç ipucu paylaşayım dedim.
  Bu ipuçları hem sınav haftanızı kolay geçirmenize yarayacak hemde sizi çok fazla yormayacaktır!

    Telefona 'sonra görüşürüz'
  Biliyorum telefonu kapatmak zor bir şey ama gerçekten yapılması da gerekli bir şey. Telefonunuzu çalışacağınız alandan uzak tutun çünkü en ufak bi titreşim veya ışık sizin dikkatinizi dağıtacak ve bir kere açtınız mı uzuuun bir vakit kaybı yaşamak elde değil.
  Aynı şey sizin dikkatinizi dağıtan diğer eşyalar içinde geçerli mesela bazı insanlar arka planda televizyonun açık kalmasını severler ama yine bu da zararlı bir şey aynı zamanda dikkat dağıtıcı.

      Uykumun olmadığı bir zaman?
  Sizim için doğru çalışma saatleri neler? Bunu bulurken hem zihninizin dinç olduğu hemde bedenen ekstra enerji (yerinde duramama) olmadığı bir zamanı seçmek daha etkili olacaktır. Bu genellikle öğle vakitleri veya okuldan geldikten birkaç saat sonra olabilir.

      


    Ne çalışmalı, ne zaman çalışmalı?
  Sınav programınız belli olduktan sonra bir göz atın. Hangi sınavlarınız var ve hangi derslerden. Çok şyi olduğunuzu düşündüğünüz dersleri işaretleyin diğerleri kadar zaman ayırmanıza gerek kalmayacaktır. Eksik olduğunuz dersleri bir yere yazdıktan sonra o derste hangi konulardan eksiksiniz onu yazın ve sınav gününe kadarki süreyi bu eksiklerinizi kapamakta kullanın. 

                             


     Konu çok, zaman yok!
  Evet, biliyorum konular fazla kısıtlı zaman var. O yüzden yapabileceğiniz en akıllıca davranış bir program yapmak olacaktır. Bulunduğunuz günden itibaren sınav günlerine kadar bir program çizin ve içine eksik olduğunuz derslerin ağırlıklı olarak yerleştirildiği bir program hazırlayın. Bu hem o gün ne çalışıcam düşüncesini kaldırmanıza hemde vaktinizi verimli kullanmanıza yardımcı olacaktır.

     Konu tekrarı mı, test çözümü mü?
  Konu tekrarı konuyu kavramanızda yardımcı olacaktır, evet. Fakat fazla konu tekrarı bildiklerinizi sürekli okumaktan başka bir şey değil. Sizin bu bilgileri kullanmanız gerekli! Bunun içinde bolca test çözümü lazım. Tekrar yapmayın demiyorum, sadece tekrardan sonraki vaktinizi öğrendiğiniz bilgileri kullanıpta pekiştirerek harcayın.

      


    Ne sorar, ne sormaz?
  O dersin öğretmeni ne sorabilir, ne sormaz sorularını yanıtlayın. Sorabileceğini düşündüğünüz konulara öncelik verin ki bu büyük ihtimalle derste çözdüğü örneklerin benzeridir. Soruları uzaydan bulanlar dışında :P Soracağını düşündüğünüz konulara önem verip eksiğinizin olmadığına emin olun.

        


  Eveet, daha yazılacak çoook şey var fakat bugünlük bu kadar. Umarım sınav haftanız başarıyla geçer! ^^

xoxo BeggyBoo

    
   

No comments :

Post a Comment