Friday, September 26, 2014

Sohbet! | Nasıl Arkadaş Edinebilirim?

   Etrafımda herkesin bir arkadaşı var, okulda çok yalnızım, konuşabileceğim veya güvenebileceğim insanlar yok, geçmişte yaşadığım olaylardan dolayı insanlara kolayca güvenemiyorum vb soruları günlük hayatımda birçok tanıdığımdan duyuyorum ve bu tür durumlar gayet olağan normal durumlar, büyütmenizi veya korkmanızı gerektirecek bir durum yok. Bununla ilgili sizinle sohbet havasında bir blog yazısı paylaşmaya karar verdim, umarım yazdıklarım böyle sorunları olan arkadaşlara yardımcı olur!

  Arkadaş bulmakta zorlanıyorum, ne yapmalıyım?
  
  Çok sık düşünülen bir konu bence bu. Benim de olduğum gibi birçok kişi çok 'utangaç' olduğu için çok fazla arkadaş edinemiyor. Merak edilecek bir durum yok, korkmayın. Girişken olmaya çalışın mesela bir sohbette konu açan taraf hep karşınızdaki kişi olmasın, sizde konu açın herkese zor gibi geliyor, biliyorum fakat zor değil konu açmak mesela karşınızdaki kişiyle ortak yönlerinizi bulup bundan faydalanabilirsiniz. Veya günlük sıradan bir olayı anlatabilirsiniz. 
  Sevecen olmakta çok önemli. Hiçkimse donuk, suratı asık insanlardan hoşlanmaz. Sevecen sıcakkanlı olmak insanları rahatlatır, konuşmanızı kolaylaştırır. Her zaman dediğim gibi karşınızdaki kişiye verdiğiniz enerji çok önemlidir. Rahat davranırsanız o kişide rahat davranmaya başlar, hem boş yere gerilmeninde bir anlamı yok, değil mi? ^^
  Kızlar arasında yakınlığı sağlamak içim de çok fazla gözlemlediğim ve kesinlikle işe yarayan bir durumda sır paylaşmak. En yakın arkadaş dediğiniz kişiye güvenip te sırrınızı paylaşırsınız (tabiki çok aşırı gizli bir şey değilse) ve bu sırlar aslında sizin aranızdaki bağı da güçlendiriyor. Bir paylaşımda bulunmak insanın kafasında hep sanki "Benimle bir şeyini paylaştı, bana güveniyor, bende mi paylaşsam?" durumunu ortaya çıkarıyor. Tabiiki size gidinde önünüze gelene sır dökün demiyorum zaten güvenebilmek zordur insanlara, ki bu da ikinci sorumuzu oluşturuyor.

 Geçmişte yaşadıklarım yüzünden insanlara güvenmekte zorlanıyorum.

  İnsanlara paylaştığınız sırlar sizin ağzınızdan çıktığı andan itibaren sizi kölesi haline getirir. Eğer geçmişte birçok kazık yediyseniz, güvendiğiniz insanların aslında güvenilmez olduğunu öğrenmek 'zorunda' kaldıysanız size bir önerim var. Her ne kadar çok sevdiğiniz insanlar olsa da, çok güvensenizde, sizi çok zor durumda bırakabilecek veya çok gizli sırları kimseyle paylaşmayın. Kısacası bir insanın eline güçlü bir koz vermeyin. Asıl mesele bu zaten yoksa paylaşım yapmakta hiçbir kötülük yok asıl kötü olan şey karşınızdakinin sizin bu paylaşımlarınıza bakış açısı. O yüzden karşınızdaki insanın eline güçlü bir koz vermeyin. Gün gelir, tartışırsınız en yakınınız düşmanınız olur. Pişman olucağınız şeyler yapmayın.

  En yakın arkadaşım bana eskisi gibi değer vermiyor.

   Her insan hayatının bazı dönemlerinde daha farklı insanlarla kaynaşır ve yakınlaşmaya başlar. Bu demek değildir ki artık senş sevmiyor, artık dost değilsiniz. Eğer seni seviyorsa zaten eninde sonunda aranız eskisi gibi olur çünkü gerçek dostlar birbirinin yanında olduğunu bir şekilde ispatlarlar. Sende başkalarıyla takılmaya başla. Hayat sadece bir kişiyle vakit geçirmek için çok kısa. İnsanlarla tanış, eğlen ve yakınındakileri de unutma!

 İnsanlara fazla değer vermek kötü bir şey mi?

  Hayır değil! Bende böyleyim insanlara fazla değer veriyorum ama bu kesinlikle kötü bir şey değil. Sadece bazen kötü sonuçlar doğuruyor ama yaptığın şeyin doğru olduğuna inanıyorsan, devam et. İnsanlara değer vermek sevdiğini göstermek senin ne kadar iyi biri olduğunu gösterir. Eğer verdiğin değere layık olamayan insanlar varsa, boşver, bu onların kaybı.


  Bugün de böyle biraz karşılıklı sohbet gibi olsun istedim. Kızlararasında gibi forumlardaki popüler soruları cevapladım, umarım sizede yardımcı olmuştur. Bu şekilde sizinle daha yakınmışız gibi yazmakda ayrı bir güzel oldu benim için! ^^ Eğer bu şekilde yazılar istiyorsanız, merak ettiğiniz, cevaplamamı istediğiniz soruları yorum olarak bırakabilirsiniz veya bana email atabilirsiniz ^^ Bol boool öpücükler gönderiyorum <3 
  
  E-mail : belattess@gmail.com

 xoxo BeggyBoo

No comments :

Post a Comment