Monday, September 1, 2014

Okul, Ders Çalışma, Sınav Kazanma..?

   Yarın dersanemin başladığını hatırlayınca aklıma lise, dersler, sınavlar... Daha bir çoook sıkıcı konular gelmeye başladı. Aklıma gelen bu 'sıkıcı' konuları bu blogda, sizinlede paylaşma fırsatımın olması ne kadar güzel :D
  Eveeet, çoğumuzun okulu iki hafta sonra başlıyor ve çoğumuzun dersanesi çoktan başladı bile! Umarım çok yoğun değildir günleriniz! Yaz havası bitmeden yazın bitmesi ne üzücü...  
  Okullarınız başlıyor ve yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız burada buna değinmeyeceğim çünkü çoktaaan bir yazı yazdım bununla ilgili o yüzden  buraya bakabilirsiniz :)
 ( http://www.begumbas.blogspot.com.tr/2014/08/okul-baslyor-ne-yapmalym.html ) 


      


  Evet sınav kazanmak.. Herkesin istediği kolay olmayan şey. Çoğu yazılarda çook kolay şunları yapsanız yeter deniliyor ama kolay olsa herkes başarırdı değil mi? Herkes başaramıyor işte. Zor, biliyorum, bende bu aşamadayım. Arkadaşlarımızla vakit geçirmek varken masa başında oturup çalışmak zor, sinemaya gitmek varken sınavlara çalışmak zor, biliyorum, evet, 16-15 her ne yaştaysanız bir kere o yaa geleceksiniz biliyorum. Fakat anlık zevkler içinde kendi hayatınızı, geleceğinizi, ve ileride  kuracağınız ailenizin yaşantısını zorlaştırmanın anlamı ne? 
  
  Ben alışverişi seviyorum evet, çoğu kişi istediğini almayı sever. Ama ileride ailenizim parası olmadan da aynı şeyleri yapmak kim istemez? Eğer sizin bir yaşam kaliteniz, standartlarınız varsa evet, bir zahmet, onun için çalışmalısınız. 

     


  Maalesef Türkiye'deki sınavlar uzun süreçli sınavlar. Bir seneyi atlayıpta oh bitti, yapamıyoruz. Bunun için her biten senenin bizim için önemi var. Yani önümüzdeki sınavı kazanabilmek için 'düzenli' bir çalışmaya ihtiyacımız var. Çok çalışmak sıkı çalışmak gerekli. Konu tekrarı yapmak, ileride çalışmanız gereken konu sayısını azaltmaya yardımcı olur. Test çözmek ise hem pratiklik hemde konuyu anlayıp anlamadığınızı ölçer. 

  Bundan iki sene sonra bir sene sonra veya ne kadar vaktiniz varsa o kadar sonra nasıl rahatlayacağımız düşünün, güzel bir yer kazanıp mutlu olmak, para sıkıntısı çekmemek bunları düşünün. Acı olmadan kazançta olmaz. En önemlisi bu, şuan fedakarlık zamanı kendinizi başarıya odaklayın.

   Eğer bu şekilde nasıl ders çalışma programı yapılır yazısı görmek isterdeniz, yorumlarda yazabilirsiniz :))) çok ta fazla sınavla ilgili konuşup sıkmak istemiyorum sizi :D Hala vaktiniz varken, tatilin son anlarının tadını çıkarın!^^

xoxo BeggyBoo

No comments :

Post a Comment